Мета:
· Охарактеризувати географічне положення природної зони,
природні умови та ресурси. Виявити характерні риси природних компонентів, що
зазнали істотного впливу господарської діяльності людини; вчити складати схему
зв′язків між різними за походженнями компонентами ПТК; виявити природно-
заповідні об'єкти, які створено в зоні; вдосконалювати навички роботи з різними
тематичними картами;
·
розвивати
практичні навички школярів систематично працювати з підручником, картами,
додатковою літературою, визначати своє ставлення до конкретних явищ взаємодії
людини з навколишнім середовищем, увагу, пам'ять, критичне мислення;формувати в
учнів вміння сприймати та оцінювати інформацію, передавати свої враження через
добір матеріалу до теми; формувати пізнавальний інтерес учнів до рідної землі;
·
сприяти
вихованню емоційно-чуттєвого ставлення до навколишнього середовища, любов та
повагу до рідного краю.
Обладнання: фізична карта України,
ілюстративний матеріал (фотографії природи Полісся, колекція корисних копалин
Полісся), атласи, підручник.
Тип
уроку: Урок-подорож
Очікувані
результати:
Після цього уроку учні зможуть:
• характеризувати зону мішаних та широколистих лісів;
• показувати взаємозв'язки між природними компонентами;
• застосовувати
набуті знання в ігровій ситуації;
• набути навички толерантного спілкування та співпраці в
групі;
• оцінювати свої знання.
Коли б не ліс, не знали б ми про те,
Що є фіалка й
пролісок на світі
(Про що йде мова? Вірно про ліс. А
про який дізнаємося після повторення географічних понять)
Хід уроку
І. Організаційний момент
Привітання.
Перевірка відвідування.
П. Актуалізація опорних знань учнів
Повторення
географічних понять
1.
З - зональність
географічна - це широтна зміна природних умов.
2.
О - Опілля - в
Україні лісостеповий ландшафт з вузькими, вкритими лісом платоподібними височинними поверхнями, розораними
долинами.
3.
Н- неотектонічні
рухи - молоді в геологічному вимірі руху Землі.
4.
А – азональність
- поширення певного
природно-географічного па незалежно
від зональної специфіка даної території.
5.
М - межень-
найнижчий рівень води в річці.
6.
І - інсоляція -
приплив сонячної радіації на земну поверхню.
7.
Ш - шибляки - густі
зарості невисоких теплолюбних посухостійких дерев і листопадних колючих низькорослих чагарників, які виросли на місці знищених лісів.
8.
А- аклиматизація
- пристосування рослин і тварин
до нових існування.
9.
Н - неосфера -
оболонка Землі новий стан біосфери, за якого діяльність людини є
вирішальною передумовою її розвитку.
10.X - хуртовина - сильний вітер зі снігом.
11.Ш – Шацький
парк – природний озерний парк (22)
12.Р –
реакліматизація – штучне повернення в певну місцевість виду, що раніше там
існував
13.О –
очеретянка прудка - гніздиться у вологих
біотопах, які розташовані в заплавах невеличких річок Полісся та частково
Лісостепу
14.К – клімат
– це багаторічний режим погоди для певної місцевості
15.О – Осока
тонко кореневищна, рідкісний,
гляціальний релікт, що скорочує ареал, росте на Поліссі
16. Л – ліс - це сукупність землі, рослинності, в якій домінують дерева та чагарники, тварини, мікроорганізми та інші природні компоненти, що в своєму розвитку біологічно
взаємопов'язані, впливають один на одного і на навколишнє середовище
17.С – сонячна
енергія – променева енергія Сонця
18. Т –
тваринний світ – сукупність різних угруповань тварин у певній місцевості
19. Х –
Хамедафна - лісові та рідколісні, досить
обводнені оліготрофні та мезотрофні болота
20.Л - ландшафт - загальний вигляд місцевості.
21.І - імла - сухий туман, приземна частина атмосфери.
22.С - суховій - сухий гарячий вітер ,що зароджується в
теплий період, часто на краю антициклону.
23.І - інтрузія - процес проникнення магми в товщу земної
кори.
24.В - верховина - назва пологохвилястих низькогірних мало
лісистих місцевостей в Українських Карпатах.
Отже, ви розкодували тему нашого
уроку «Зона мішаних та широколистих
лісів». Сьогодні урок незвичайний,
а урок-подорож по зоні мішаних, широколистих лісів. Ми зробимо подорож по
картах з заходу на схід, довідаємось про географічне положення, кордони,
геологічну будову, рельєф, корисні копалини, ґрунти, рослинність і тваринний
світ, види господарської діяльності й екологічні заходи.
Під час подорожі буде працювати
творча група: геолог, кліматолог, ґрунтознавець,
ботанік, зоолог, еколог, які отримали індивідуальні завдання. А також група
екскурсоводів географічних областей провінції Українського Полісся. Під час
екскурсії ви повинні бути уважними, сконцентрувати увагу на розповідях своїх товаришів і робити основні записи в зошит, висловлювати свої думки, вирішувати проблемні ситуації,
які виникнуть під час подорожі виконувати географічні завдання та практикуми. А
нагородою за вашу плідну творчу працю будуть оцінки. Оцінювати нашу подорож будуть
експерти присутні на уроці.
Щоб потрапити на екскурсію ви
повинні купити квиток. Вартість квитка правильна відповідь на запитання.
Бліцопитування:
1. Що таке фізико-географічне районування
2. Що таке ландшафт?
3.
Дайте визначення
понять: фізико-географічна країна, зона. підзона, провінція,
область,
4.
Фізико-географічна
зона – це____________________________________
Вчитель. Отже ви дали правильні відповіді,
отримуєте квиток і право на подорож.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Розповідь учителя
На попередніх уроках ми з вами
вивчили, що таке ландшафт, які компоненти входять до
його складу, які різновиди ландшафтів та за якими показниками виділяють.
Сьогодні під час екскурсії ми звернемося до
детальнішого вивчення ландшафтів України, а саме до її природних зон, зокрема
зони мішаних та широколистих лісів. Кожна група отримує маршрутні листи з завданнями.
Виконуючи ці завдання ви охарактеризуйте природні компоненти Українського Полісся. Під час виконання завдань
ви повинні дотримуватись типового
плану характеристики природних зон.
Запам’ятайте! Досліджуючи окремі природні
комплекси, ви не повинні забувати про те, що всі Природні Компоненти
взаємопов’язані та впливають один на одного.
Я сподіваюся, ми готові продовжити
ознайомлення із зоною мішаних та широколистяних
лісів. Але ніж ми це зробимо, хочу ознайомити Вас з науковцем, який
досліджував Полісся. Значний вклад у дослідження Полісся
зробив Павло Аполлонович Тутковський, який провів значну роботу по природному
районуванню України і вивченню окремих районів, за термінологією автора
«краєвидів». ( 1929 р) ( стор. 47- 48 підручника).
Робота з картами атласу. Які природні зони розміщені в межах України?
Зона мішаних лісів, лісостепу, степу. Скажіть,
зона мішаних та широколистих лісів на материку Євразія вся розміщена в межах України? Звичайно ні. В межах України розміщена лише
південна частина цієї зони.
То де ж розміщена ця зона?
Знаходиться на півночі України в межах південної частини Поліської низовини.
Тому часто помилково Полісся називають зоною, хоч воно не має рис, притаманних
природній зоні, а являє собою ФГ провінцію.
Маршрутні листи
№1 Географічне положення
№2 Рельєф і корисні копалини
№3 Клімат
№4 Води
№5 Ґрунти
№ 6 Рослини
№ 7 Тварини
№ 8 Екологія
Маршрутний лист №
1
Працюємо за першим маршрутним листом
(учень біля карти зачитує
завдання і дає відповідь)
Завдання
Географічний
практикум
За допомогою атласів визначте
південну межу Українського Полісся: Позначте
на контурній карті південну межу Українського Полісся (учень коментує: Рава -Руська - Жовкла -Львів - Золочів
- Кременець –Ізяслав - Шепетівка
-Чуднів - Житомимир-Київ - Ніжин-Кролевець - Глухів).
Маршрутний лист №2
Розповідь геолога про рельєф і корисні копалини.
Учні дають запитання геологу
1. Не море, не земля, кораблі не плавають, а ходити не
можна. (Болото )
2. Які корисні копалини є в зоні мішаних лісів? (торф,
фосфорити, кварцити, глина,
крейда, пісок скляний, каолін).
Висновок: Територія утворювалася, починаючи
від докембрію і до кайнозою, змінюючись під природи і людини. Поверхня - горбиста, головну роль відіграють піщані і супіщані льодовикові відклади. Між
пагорбами - западини і улоговини. Заболоченість складає 8%.
Маршрутний лист №3
Кліматолог (дає характеристику
клімату) Проблема
- Чи можуть бути однакові природні умови ? Що
впливає? (Клімат)
Маршрутний лист №4
Гідролог розповідає про річки й
озера зони мішаних , широколистих лісів.
Завдання
Учні дають запитання гідрологу.
-
Назвіть річки
Полісся. (Дніпро, Десна, Дністер, Сейм,
Прип'ять, Тетерів, Уж, Ірпінь, Стир, Горинь.)
-
Чому річки несуть
свої води на північ? (Похил рельєфу на північ)
-
Які річки
починаються на літеру «Д>> ? (Дніпро, Десна, Дністер)
-
Яка річка плазує?
(Уж)
-
На якій річці
побудовано ЧАЕС? (Прип'ять )
-
На березі якої
річки стоїть м. Чернігів? (Десна)
-
Яке найглибше і
найпривабливіше озеро в зоні мішаних лісів? (Озеро Світязьке).
Завдання групам.
- Розповісти про роль річок і озер, боліт у житті
людини та вплив людини на
гідроресурси.
гідроресурси.
Маршрутний лист №
5
Ґрунтознавець (учень розповідає про
ґрунти).
Проблема.
Подумайте, чому в цих ґрунтах мало
перегною?
(низькі температури, багато опадів,
слабке перегнивання залишків органічного
світу, виливання перегною з верхніх портів.)
До чого призвело осушення боліт і
їх розорювання? (Вітрова і водна ерозія
ґрунту, загибель лісів і різнотравних луків, зниження рівня ґрунтовних вод).
Маршрутний лист №6
Ботанік (учень розповідає про
рослинний світ зони мішаних, широколистих лісів).
Завдання групам
Часто сосну називають перлиною
лісу. Деревина сосни незамінна як у побутовому, так і
промисловому виробництві. Сосну висаджують на піщаних ґрунтах для її
захисту від водної і вітрової ерозії.
-
Які властивості
цієї породи стають при цьому у нагоді?
-
Що одержують з лісу? (Вітамінне борошно, хлорофіло - каротинові пасту
для лікування хімічних і теплових
опіків, використовують пасту ветеринарії, парфумерії; скипидар, живицю,
вугілля, сік)
-
Які рослини занесено до Червоної Книги?
(Лілія лісова ,росичка, цибуля ведмежа, ковила).
-
Назвіть лікарські
рослини зони мішаних та широколистих лісів? (Валеріана, звіробій, кропива дводомна). (Але в зоні забрудненій радіонуклідами, збір лікарських рослин заборонений).
Маршрутний лист №7
Зоолог (учень розповідає про
тваринний світ).
Робота з картками №1, №2, №3.
Підсумок: Усе в природі взаємопов'язане
і втручання людини може спричинити як позитивні так і
негативні наслідки.
Вчитель: На території зони Українського
Полісся за особливостями поєднання
ландшафтів виділяють такі основні фізико - географічні області Волинське Полісся, Житомирське, Київське,
Чернігівське, Новгород - Сіверське полісся.
Завдання.
За допомогою
карт ландшафтів України,
тексту підручника складіть
характеристику
фізико - географічних областей Полісся за планом у
таблиці.
Робота в парах
Потім екскурсоводи по цих областях проведуть міні - екскурсію
(один учень розповідає, інший показує на карті).
Завдання:
Записати відповіді
у коді.
1. Дніпро
|
1. Волинська
|
1. Житомирська
|
|
2. Сула
|
2. Мале полісся
|
2. Київська
|
|
3. Стохід
|
3. Житомирська
|
3. Чернігівська
|
|
4. Десна
|
4. Київська
|
4. Волинська
|
|
5. Ірта
|
5. Чернігівська
|
5. Сумська
|
|
6. Горинь
|
6. Новгород - Сіверська
|
6. Рівенська
|
Ріки І. Географічні області II. Області України
(Відповіді: 1, 143, 266, 421, 534,
652)
Вчитель: Коли про ліс кажуть, що він
коштовний подарунок природи, це не перебільшення. Ліси
пом'якшують клімат, регулюють рівень води, повітря киснем, дають притулок тваринам та роблять безліч інших речей.
Поясніть прислів'я : «Ліс не школа - а навчає».
Маршрутний лист №8
Еколог (розповідає про проблеми
лісу).
- Чи є в лісу проблеми ?
Головною екологічною проблемою зони
мішаних та широколистих лісів - забруднення ландшафтів радіоактивними викидами внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС. Частина земель втрачена назавжди. А також вплив
господарські діяльності людини. Вплив на ліс
рекреації. Я зацікавилася питанням про вплив на ліс рекреації. Працюю над цим питанням майже
рік. Маю напрацювання. Хто зацікавиться цим питанням приєднуйтеся до мене
- Які наші завдання?
(Учні дають
відповіді).
Вчитель: Давайте розрахуємо
площу зелених насаджень, необхідну для
нашого селища Нової Праги.
Задача.
За 1 годину 1 га лісу
поглинає стільки окису
вуглецю, скільки видихає за
цей час 200 чоловік. Розрахуйте
площу зелених насаджень, яка необхідна Новій Празі з його населенням 7800 чоловік, та площу зелених насаджень кожного жителя селища.
1.
Визначаємо площу
зелених насаджень для селища Нова Прага. 1 га – 200
чоловік
чоловік
X га - 7800 чоловік
X = 7800 = 39га
200
2. Визначаємо площу лісу, необхідну для 1 жителя 1га- 200 чоловік X га -1 чоловік
Х=1гах1чол,
=0,005 200 чол.
Висновок. (Учні роблять самостійно)
IV.
Закріплення вивченого матеріалу
Скласти таблицю
План характеристики природної зони
|
Зона мішаних і широколистих лісів
|
Географічне
положення
|
Природна зона мішаних лісів займає
рівнинну частину півночі України — це Полісся. Площа 113тис км 2(20%
території України).Південна межа: Рава – Руська, Житомир, Київ,Ніжин, Глухів.
|
Рельєф
|
Поліська низовина з поширенням
льодовикових та водно – льодовикових форм рельєфу.
|
Клімат
|
Весна прохолодна, під час танення
снігів бувають тривалі повені. Літо тепле, вологе. Дощова осінь. Зима сніжна,
з відлигами. Навесні, під час танення снігів бувають тривалі
повені.Коефіцієнт зволоження більше 1.
|
Грунти
|
Дерново – підзолисті та болотні
переважають.
|
Поверхневі води
|
Багато озер, боліт, густа річкові
сітка.
|
Флора
|
У лісах чітко виділяється ярусність.
Верхній ярус утворюють дерева, середній -кущі, нижній — трав'янисті рослини,
гриби. У північній частині переважає сосна і дуб . Південніше частішають в
лісах береза, липа, осика, клен, . Серед підліску зустрічається ожина,
шипшина, барбарис, ліщина, малина. На заболочених місцях поширені брусниця і
чорниця. Першоцвіти: підсніжники, ряст. У травні — конвалія, фіалки,
сон-трава. Інші трав'янисті рослини ростуть на галявинах і узліссях. Серед
них: звіробій, валеріана, ромашка, і. У мішаних лісах багато грибів.
|
Фауна
|
У зоні мішаних лісів водяться
травоїдні звірі: зубр, лось, олень благородний, сарна, заєць, миші. Хижі —
вовк, лисиця, рись, тхір чорний, куниця лісова. Всеїдні: дика свиня, борсук,
вивірка, їжак. Біля лісових водойм селяться бобри, ондатри. Більшість птахів
прилітає навесні: солов'ї, зозулі, шпаки, мухоловки, лелека білий, журавель
сірий, лебеді. Постійними мешканцями зони мішаних лісів є глухар, тетерук,
сова сіра, дятел великий. З рептилій живуть гадюки, вужі та ящірки.
|
Природно – заповідні території
|
Створено Поліський, Рівненський та
інші заповідники.
|
Проблеми зони
|
Заболочення, перезволоження, ерозія,
карстово – провальні процеси, інтенсивний випас худоби, наслідки аварії на
ЧАЕС.
|
Тести
1.
Площа зони мішаних та широколистих
лісів від загальної площі території України
становить:
а) 20% ; б) 34%; в) 40%
2.
Типовими для
Українського Полісся є ґрунти :
а) каштанові; б) чорноземи; в) дерново - підзолисті.
3.
Тип живлення поліських річок є:
а) сніговий; б)
мішаний ; в) дощовий.
4.
Типове природне
багатство Полісся складають родовища :
а) нафта: б) вугілля; в) торф.
5.
Серед широколистих
порід дерев Полісся найбільш поширене:
а) береза; б) дуб; в) сосна.
V. Оцінювання
знань і умінь учнів
(Знання учнів оцінюють експерти)
VI.Домашнє завдання
Опрацювати матеріал на ст. 185-189 § 38
Індивідуальне: скласти маршрутні листи заповідних територій зони
мішаних та широколистих лісів; скласти кросворди,
ребуси, міні - розповідь «Моя мандрівка по зоні мішаних та широколистих лісах»;
підготувати
легенди про рослини – релікти,реферативні повідомлення про заповідні
території мішаних та широколистих лісів.
Немає коментарів:
Дописати коментар